بلاک چین چیست؟

0 / 5. تعداد رای: 0

 

فهرست مطالب

آشنایی با فناوری بلاک چین

اگر بخواهیم فناوری بلاک چین را تعریف کنیم، باید بگوییم که بلاک چین نوع جدید و خاصی از شبکه اینترنتی است که در آن اطلاعات مختلف به صورت بلوک های هم شکل طبقه بندی می‌شوند. اگر واضح تر بخواهیم تفاوت اصلی و عمده این نوع خاص از شبکه به هم پیوسته را با شبکه اینترنت عادی عنوان کنیم، باید به نحوه ذخیره سازی اطلاعات اشاره کرد. این بدان معناست که اطلاعات رد و بدل شده در شبکه اینترنت عادی به صورت متمرکز در یک سرور اصلی ذخیره می‌شوند که توسط هکرها و نهادهای ذی‌ربط قابل دسترسی و ردیابی هستند. این در حالیست که اطلاعات منتقل شده در شبکه بلاک چین امکان دسترسی، نفوذ و ردیابی را به هیچ نهاد و یا فرد حقیقی و حقوقی نمی‌دهد.
بلاک چین از دو کلمه بلوک و زنجیر تشکیل شده است. این فناوری در حقیقت زنجیره‌ای از بلوک‌هاست. به طور کلی بلاک چین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات وگزارش است. این فناوری برای اولین بار در سال ۱۹۹۱ میلادی توسط گروهی از پژوهشگران توصیف شد. در اصل به منظور زمان بندی اسناد دیجیتال به وجود آمد تا دیگر امکان تغییر تاریخ یا دست بردن در آن ها وجود نداشته باشد، مانند یک دفتر اسناد رسمی، البته تا سال ۲۰۰۹ میلادی قبل از به وجود آمدن بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو خیلی کاربرد نداشت. در اینجا به بررسی ساختار کلی بلاک چین می پردازیم و ویژگی و کاربردهـای آن و مشکلاتی که در این تکنولوژی جدید وجود دارد، می پردازیم. در پایان یک سیستم بلاک چین را پیاده سازی خواهیم کرد.

این مقدمه ای از کتاب مبانی بلاک چین به نویسندگی اینجانب می باشد که دو فصل اول این کتاب را رایگان در اختیار شما عزیزان قرار دادیم و می توانید آن را از لینک زیر دانلود نمایید.

دانلود مقدمه کتاب مبانی بلاک چین

برای حمایت از ما لطفا این لینک را به دوستان علاقه مند به حوزه بلاک چین معرفی کنید.

اراتمند شما
علی ونایی

 

اشتراک گذاری مطلب:
مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *