دامنه چیست؟ آموزش ثبت دامنه

0 / 5. تعداد رای: 0

 
دامنه چیست

فهرست مطالب

بخش دوم از دوره رایگان نوین مستر درباره اینه که، دامنه چیست؟ اگر شما هم تصمیم گرفته اید برای خود سایت راه اندازی کنید، یکی از اولین کلمه‌هایی که به گوشتان خواهد خورد، Domain است. (در ایران به اسم دامین یا دومین هم شناخته می‌شود) بسیاری از مبتدیان نام آن را با وب‌سایت یا هاست اشتباه می‌گیرند. پس با ما همراه باشید تا در این مقاله درباره دامین و نحوه عملکرد آن را توضیح دهیم.

دامنه چیست؟

دامنه همان آدرس سایت شما است. اگر وب‌سایت حکم خانه شما را داشته باشد، خانه شما یک آدرس دارد، که آن همان آدرس خانه است. در واقع همان آدرسی که کاربر در نوار مرورگر مشاهده می‌کند. همان Domain شما است. به‌ عنوان‌ مثال آدرس سایت نوین مستر، NovinMaster.com می باشد. این آدرس همان دومِین شما است. نام دامین ها یکتا هست. هر نفر در کل دنیا فقط می‌تواند از یک نام استفاده کند. به‌عنوان‌مثال، هیچ‌کس دیگری نمی‌تواند domain با اسم  NovinMaster.com را ثبت کند، چون قبلاً ثبت ‌شده است.

آی پی چیست؟

در واقع آدرس هر سایتی در اینترنت یک آی پی است. برای مثال شما برای اینکه وارد سایت نوین مستر شوید باید یک آی پی مانند ۶۰.۸۳.۳۰۱.۹۹ را در مرورگر خود وارد می‌کردید. به خاطر سپردن این آدرس ای پی کار زیاد آسانی نیست. مخصوصاً زمانی که شما بخواهید آی پی چندین سایت را بخاطر بسپارید. اینجاست که دامنه مشکل را حل می‌کند.

نحوه ورود به وب‌سایت:

در حال حاضر اگر می‌خواهید یک وب‌سایت را ببینید، لازم نیست که یک‌ رشته‌ی طولانی از اعداد را وارد کنید. شما می‌توانید با واردکردن نام دامین به‌ آسانی وارد سایت مورد نظرتان شوید.

اشتراک گذاری مطلب:
مطالب مرتبط:

6 پاسخ

  1. خیلی خوب و کامل بود. دست شما درد نکنه. واقعا استفاده کردم. بهترین و کامل‌ترین آموزشی بود که تا الان دیدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *