دامنه چیست؟

0 / 5. تعداد رای: 0

 
دامنه چیست؟ اگر شما هم تصمیم گرفته اید برای خود سایت راه اندازی کنید، یکی از اولین کلمه‌هایی که به گوشتان خواهد خورد، دامنه است. (دامنه در ایران به اسم دامین یا دومِین هم شناخته می‌شود) بسیاری از مبتدیان نام دامنه را با وب‌سایت یا هاست اشتباه می‌گیرند. پس با ما همراه باشید تا در این مقاله دامنه و نحوه عملکرد آن را توضیح دهیم.

فهرست مطالب

دامنه چیست؟ اگر شما هم تصمیم گرفته اید برای خود سایت راه اندازی کنید، یکی از اولین کلمه‌هایی که به گوشتان خواهد خورد، دامنه است. (دامنه در ایران به اسم دامین یا دومِین هم شناخته می‌شود) بسیاری از مبتدیان نام دامنه را با وب‌سایت یا هاست اشتباه می‌گیرند. پس با ما همراه باشید تا در این مقاله دامنه و نحوه عملکرد آن را توضیح دهیم.

دامنه چیست و چگونه یک دامنه ثبت کنیم؟

دامنه همان آدرس سایت شما است. اگر وب‌سایت حکم خانه شما را داشته باشد، خانه شما یک آدرس دارد که دامنه همان آدرس خانه است. درواقع همان آدرسی که کاربر در نوار مرورگر مشاهده می‌کند همان Domain شما است. به‌ عنوان‌ مثال آدرس سایت نوین مستر، NovinMaster.com می باشد. این آدرس همان دامنه شما است. نام دامنه‌ها یکتا هستند و هر نفر در کل دنیا فقط می‌تواند از یک نام استفاده کند. به‌عنوان‌مثال، هیچ‌کس دیگری نمی‌تواند دامنه‌ای به اسم  NovinMaster.com را ثبت کند، چون قبلاً ثبت ‌شده است.

چرا آدرس IP:

اینترنت یک شبکه عظیم از کامپیوترهای سراسر دنیا است که از طریق یک شبکه جهانی به یکدیگر متصل هستند. هر کامپیوتر در این شبکه می‌تواند با دیگر کامپیوترها ارتباط برقرار کند. برای شناسایی آن‌ها، به هر کامپیوتر یک آدرس IP اختصاص داده می‌شود. آی پی یک‌رشته از اعداد است که هر کامپیوتر آی پی مخصوص خود را دارد. یک آدرس IP معمولی به شکل ۸۸.۳۶۹.۴۴.۱۰ است.

دامنه چیست
انواع دامنه

آدرس هر سایتی در اینترنت چیست؟

در واقع آدرس هر سایتی در اینترنت دارای یک آی پی است. برای مثال شما برای اینکه وارد سایت نوین مستر شوید باید یک آی پی مانند ۶۰.۸۳.۳۰۱.۹۹ را در مرورگر خود وارد می‌کردید. به خاطر سپردن این آدرس ای پی کار زیاد آسانی نیست. مخصوصاً زمانی که شما بخواهید آی پی چندین سایت را بخاطر بسپارید. اینجاست که دامنه مشکل را حل می‌کند.
در حال حاضر اگر می‌خواهید یک وب‌سایت را ببینید، لازم نیست که یک‌رشته طولانی از اعداد را وارد کنید. شما می‌توانید با واردکردن نام دامنه به‌آسانی وارد سایت موردنظرتان شوید.

نام دامنه چیست؟

پس از www نام سایت شما قرار می‌گیرد که اصطلاحاً به نام دامنه (Domain Name) شهرت دارد. در انتخاب این نام نمی‌توانید از فاصله میان حروف استفاده کنید، اما استفاده از (-) مجاز است.

پسوند دامنه چیست؟

پس از نام دامنه پسوند می‌آید Com، Net،Org  در سطح جهان و ir در ایران، جزو معروف‌ترین پسوندها هستند.

زیر دامنه چیست؟

ساب دامین یا زیردامنه، چیزی است که قبل از نام دامنه می‌آید و گاهی از دامنه اصلی مستقل است. در این تصویر www به‌ معنی World Wide Web و یک زیردامنه است. کلمه Blog در blog.novinmaster.com هم یک زیردامنه است.

URL یو ار ال چیست و چه تفاوتی با دامین دارد؟

ما یک URL داریم که آدرس کلی سایت است. یعنی همان چیزی که در نوار مرورگر وارد می‌کنیم و وارد سایت می‌شویم.

حالا ما آناتومی URL را در عکس زیر برایتان ترسیم کرده‌ایم. هر URL از بخش‌های مختلفی تشکیل شده که نام دامنه یکی از آن‌ها است.

 

دامنه چیست

چگونه دامنه را خریداری کنیم؟

برای خریداری دامنه مورد نظر شرکت‌های بسیار زیادی برای ثبت و خرید دامنه وجود دارند. شما از هرکدام از شرکت‌ها خرید کنید تفاوتی در نحوه‌ی عملکرد دامنه ندارد، تنها تفاوت در قیمت و پشتیبانی شرکت مربوطه است. پیشنهاد ما ایران سرور است. می‌توانید در این سایت ثبت‌نام کنید و دامنه خودتان را خریداری نمایید.
نکته: برای خریداری دامنه منقضی شده با ارزش بالا از سایت registercompass استفاده کنید.


انواع مختلف دامین

حال که فهمیدیم دامنه چیست اکنون باید بدانیم انواع آن به چه صورت است. نام دامنه در بسیاری از پسوندهای مختلف در دسترس است. یکی از محبوب‌ترین‌ها com است. گزینه‌های دیگری مانند net – .org – .gov – .edu – .shop –  .info – .tv و … وجود دارد. توصیه ما همیشه com. می باشد.

دامنه چیست

پروتکل Https

پروتکل https مثل یک تونل بزرگ است که اطلاعات از طریق آن بین کامپیوترها جابه‌جا می‌شود. برای همین وقتی آدرس سایت‌ها را وارد می‌کنید، اول اسم بزرگراه اطلاعاتی یعنی همین https می‌آید. https به معنی پروتکل امن انتقال ابر متن (Hyper Text Transfer Protocol Secure) است.


چگونه یک دامین مناسب انتخاب کنیم؟

دامنه‌های ثبت‌شده در دنیا بیش از ۳۵۰ میلیون دامنه است و این آمار روزبه‌روز بیشتر می‌شود. همان‌طور که در بالا ذکر کردیم نام دامنه یکتا است، اگر قصد دارید یک سایت برای خودتان ایجاد کنید بهتر است هرچه زودتر نام دامنه مناسب با کار خودتان را ثبت کنید تا شخص دیگری آن را ثبت نکند.


در اینجا به چند نکته مهم برای انتخاب نام دامنه مناسب اشاره می‌کنیم:

 1. نام انتخابی برای دامنه کوتاه باشد.
 2. دامنه خود را به زبان لاتین ثبت کنید.
 3. نام دامنه معنی داشته باشد.
 4. از کلمات کلیدی استفاده کنید.
 5. نام دامنه انتخابی شما، اسم برند شما باشد.
 6. از اعداد و خط فاصله در دامنه خود استفاده نکنید.
 7. از انتخاب دامنه مشابه خودداری کنید.(مانند: Digimobile که از Digikala کپی برداری شده)
 8. سعی کنید نام دامنه‌ای که انتخاب می‌کنید ساده باشد تا به‌راحتی حفظ شود.
 9. قوانین انتخاب نام دامنه را رعایت کنید.
 10. نام انتخابی شما باید یکتا باشد.
 11. بهتر است نام دامنه انتخابی ساده باشید تا بتوان به‌آسانی آن را تایپ کرد.
 12. توصیه می‌کنیم دامنه با پسوند com. تهیه کنید.

دامین چگونه کار می‌کند؟

هنگامی‌ که شما نام دامنه را در مرورگر خود وارد می‌کنید، ابتدا درخواستی را به یک شبکه جهانی (Domain Name (Service ارسال می‌کنید. بعد از اینکه DNS نام دامنه شما را دریافت کرد، به اولین سروری که IP سایت شما در آن قرار دارد، درخواست را می‌فرستد و بعد شما می‌توانید سایت را مشاهده کنید.

DNS چیست؟

ساده‌ترین تعریف از DNS این است که DNS نام دامنه را به آی‌پی تبدیل می‌کند و آن را به سرور می‌فرستد، چون سرورها فقط با اعداد کار می‌کنند.

دامنه چیست

تفاوت دامنه با هاست چیست؟

همانطور که دامین آدرس خانه شماست، هاست هم زمین خانه شما در آن آدرس است. برای اینکه بتوانید آپارتمانتان را بسازید، باید زمینی در اختیار داشته باشید. همان‌طور که خانه‌تان نمی‌تواند آدرس نداشته باشد، ساخت یک سرپناه بدون داشتن زمین خالی هم ممکن نیست. سرویس‌های ارائه دهنده هاست یا اصطلاحاً هاستینگ، مانند مشاورین املاک دنیای اینترنت هستند.

چرا هاست؟

برای تهیه زمین جهت ساخت خانه (سایت)، باید از خدمات آن‌ها استفاده کنید. خدماتی که بسته به نیاز هر نفر می‌توانند بسیار متفاوت باشند. موضوع هاست بسیار مفصل است که باید به‌طور جداگانه بررسی شود. فقط در همین حد بگوییم که هاست و دامین دو مقوله کاملاً متفاوت و کاملاً مرتبط به‌هم هستند. دراصل می‌توان گفت این دو مکمل هم‌دیگر هستند و وجود هر یک بدون دیگری فایده‌ای ندارد.

هاست چیست؟

هاست محلی است که شما محتویات سایت‌ را در آن نگهداری می‌کنید. در واقع هاست یک فضای ذخیره‌سازی (مانند یک هارد) است که اطلاعات سایت در آن قرار می‌گیرد. برای اینکه یک سایت توجه کنید که باید دامنه و هاست را هم‌زمان داشته باشید. با این‌ حال آن‌ها دو سرویس جداگانه هستند و شما می‌توانید آن‌ها را از دو شرکت مختلف خریداری کنید.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشه و سوال دامنه چیست، جوابش برای شما روشن شده باشد.

دوره رایگان آموزش صفر تا صد وردپرس رو از دست ندید.

اشتراک گذاری مطلب:
مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *